Jaki jest najlepszy materiał izolacyjny?
Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego może być kluczowy. Chodzi przecież o zapewnienie komfortu termicznego naszego domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów izolacyjnych, z których każdy ma swoje zalety i wady.
Niemniej znalezienie „najlepszego” materiału izolacyjnego może zależeć od różnych czynników. Są to budżet, lokalne warunki klimatyczne, rodzaj konstrukcji oraz własne preferencje. Zatem – jaki jest najlepszy materiał izolacyjny?
Styropian jako materiał izolacyjny
Styropian, czyli spieniony polistyren, to jedna z najbardziej powszechnie stosowanych izolacji termicznych. Dostępny jest w różnych gęstościach i grubościach. Umożliwia zastosowanie go zarówno w warunkach zewnętrznych, jak i wewnętrznych.
Styropian cechuje się dobrą izolacyjnością termiczną oraz niską przewodnością cieplną. Jest lekki, łatwy w obróbce i montażu. A to sprawia, że jest popularnym wyborem w budownictwie.
Dodatkowo styropian jest odporny na wilgoć i warunki atmosferyczne. Dzięki temu jest bardzo trwały.
Pianka czy wełna? Najlepszy materiał izolacyjny
Pianka poliuretanowa (PUR) to jeden z najskuteczniejszych materiałów izolacyjnych. Jest lekka, łatwa w instalacji i doskonale izoluje zarówno termicznie, jak i akustycznie.
Wełna mineralna, np. bazaltowa lub szklana jest popularnym materiałem izolacyjnym. Jest stosunkowo tania i skutecznie izoluje termicznie. Cechują ją odporność na wodę, ogień oraz trwałość.
Jaki jest najlepszy materiał izolacyjny? Izolacje cienkowarstwowe
Izolacje cienkowarstwowe, zwane także izolacjami termicznymi o niskim ciężarze właściwym to materiały o niewielkiej grubości. Za to wyróżnia je wysoka skuteczność izolacyjna. Opierają się na działaniu mikrosfer polimerowych.
Dzięki starannie dobranym żywicom, wypełniaczom oraz materiałom refleksyjnym i termoizolacyjnym tworzą „pułapki”. Te skutecznie odbijają i przechwytują promienie światła. To minimalizuje straty energii. Ten zaawansowany system powłok termoizolacyjnych gwarantuje równomierne rozchodzenie się ciepła. Daje też kompletną ochronę przed rozwojem pleśni, bakterii i grzybów.
Produkty do izolacji cienkowarstwowej są wszechstronne. Mogą być stosowane przy ocieplaniu różnego rodzaju budynków i poddaszy. I to na praktycznie każdym typie fasad, elewacji oraz dachów.
Korzysta się z nich w miejscach, w których tradycyjne metody ocieplania zawodzą. Mogą to być kamienice, budynki sakralne czy obiekty zabytkowe. Dodatkowo izolacja cienkowarstwowa skutecznie zapobiega powstawaniu mikropęknięć.
Potrzebujesz pomocy specjalisty? Napisz lub odwiedź nas.